19. Yüzyıldan Günümüze: Romantizm, Melankoli ve Siyaset

Ömer Behiç Albayrak

22 Aralık 2018 Cumartesi 13:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Ömer Behiç Albayrak* nezaretinde üç oturum şeklinde gerçekleştirilecek olan oturumda "19. Yüzyıldan Günümüze: Romantizm, Melankoli ve Siyaset" ayrıntılı bir şekilde incelenecektir.

19. yüzyıl Avrupa’da modernliğin felsefede hem zirveye çıktığı hem de kendine dönüp bakmaya başladığı bir dönemdir. Bu yüzyılın etkileri bakımından en önemli edebi ve felsefi akımlarından olan Alman Romantizmi, önemli ressamları ve manzara resimleriyle de tarihe geçmiştir. Bu resimlerde öne çıkan konu yüceltilmiş bir doğa ve etkileyici manzaralar olsa da, dönemin ruh hali ile birlikte değerlendirildiğinde çok geniş felsefi ve siyasi içerimlere sahip oldukları da görülür. Bu içerimlerin ve tarihteki sonuçlarının yansıması ve eleştirisini çağdaş resimde de görürüz. Üç haftalık seminer dizisinde önce Avrupa’da modernliğin gelişme sürecin, ardından Alman Romantik manzara resmini ve son olarak da Anselm Kiefer’in resimleri üzerinden tüm bu malzemeyi felsefi, psikolojik ve siyasi bağlamında değerlendireceğiz.

Ömer Behiç Albayrak nezaretinde gerçekleştirilecek olan seminerler, ilgili herkesin katılımına açıktır. Katılmak isteyenlerin 19 Aralık 2018 Çarşamba günü 18.00’a kadar web sitemizde yer alan kayıt formunu doldurmaları gerekmektedir.

Kayıt için TIKLAYINIZ.

Seminer 22-29 Aralık 2018 ve 5 Ocak 2019 Cumartesi tarihlerinde saat 13.00-15.00 saatleri arasında Şakir Kocabaş Salonu’nda yapılacaktır.