Ayrımcılıkla Mücadelede Sanatın Dönüştürücü Gücü

Ayrımcılıkla mücadelede sanatın iyileştirici ve dönüştürücü bir araç olarak nasıl kullanıldığının tartışılacağı panel, bireylerin sesini duyurmak için alan açan sanatsal çalışmalarıyla Güneş Terkol, Evrim Hikmet Öğüt ve Umut Sülün’ün katılımıyla yapılacak. Panel, Sena Başöz’ün moderatörlüğünde yapılacak.

Güneş Terkol, 2004'te Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun olmasının ardından 2008'de Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. Sanatçı, işlerinde kumaş, dikiş, ses ve desen üzerinden cinsel kimlikler arası iletişime ışık tutuyor. Kolektif üretimin, ortaklaşa çalışmaların ve ortak bir amaçla bir araya gelişlerin çok önemli olduğuna inanan sanatçı, 2005 yılından beri bireysel çalışmalarının yanısıra Ha Za Vu Zu sanat kolektifi ile üretimler yapıyor ve ayrıca yeni grubu GuGuOu ile performanslarına devam ediyor. Güncel solo sergileri arasında, "Evim Kalbimdir" Krank Sanat Galeri, İstanbul (2017); "Ruh Ambarı" Galeri Nev, Ankara (2017); "Holografik Kayıt" NON Gallery, İstanbul (2014); "The Main Forces That Stir Up Action" NON Gallery, İstanbul (2018); "Geçiş Töreni Yok" Apartman Projesi, İstanbul (2008). Güncel karma sergileri ise, "Ladies' Paradise" Grace Belgravia, London (2018); "İlk Raunt" Çarmıklı Collection, Rum Okulu (2018); "Leaden Circles Dissolved in The Air " Elgiz Muzesi, İstanbul (2018); "Home is where the he'art' is" Galerie Paris-Beijing, Paris (2018); "Üç Pencerelik Oyun" (Sevil Tunaboylu ile) Noks, İstanbul (2018); "Aylaklar" Fransız Kültür, İstanbul (2017); "Passion, Joy, Fury" MAXXI, National Museum of XXI Century Arts Roma (2016); 10. Gwangju Bienali Güney Kore (2014); "Better Homes" Sculpture Center, New York (2013); Whitechapel Gallery, Londra (Ha Za Vu Zu ile beraber); "Signs Taken in Wonder" MAK, Viyana (2012); "Dream and Reality" İstanbul Modern, İstanbul (2011).

Evrim Hikmet Öğüt, doktora eğitimini 2015'te, İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MIAM) Etnomüzikoloji programında, Keldani-Iraklı transit göçmenlerin geçici göç sürecindeki müzik pratikleri üzerine yazdığı tezle tamamladı. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzikoloji Bölümü'nde tamamlayan Öğüt, halen bu üniversitenin Etnomüzikoloji anabilim dalında doçent olarak ders veriyor ve Türkiye’deki Suriyeli müzisyenlerin müzik pratikleri üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Umut Sülün’le birlikte yaptığı ve Suriyeli müzisyenlerin deneyimlerine odaklanan video-görüşme serisine www.sinirinotesindensesler.org; güncel müzik yazılarına www.muziktekalmaz.org adreslerinden ulaşılabilir.

Umut Sülün, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Ardından Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde yüksek lisans programına bir süre devam etti. 2003-2009 yılları arasında Fotografevi’nde sergi, gösteri ve etkinlikler organize etti, projeler yürüttü. Fotografevi Yayınları‘nın koordinatörlüğünü ve İz Dergisi‘nin yazı işleri müdürlüğünü yürüttü. 2010-2013 yılları arasında Ara Güler’in yurt içi ve yurt dışı çeşitli sergi, yayın ve projeleri için çalıştı. Çeşitli kitap, sergi ve video projelerinde editör veya koordinatör olarak yer aldı. 2017 yılından itibaren kurucu ekibinde yer aldığı Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’nin müdürlüğünü ve Ara Güler Müzesi’nin ilk sergisinin eş küratörlüğünü yapıyor.