Cumartesi Aurası:Tansel Korkmaz "Ütopya:Denetimle Umut Arasında"

Mutlak Denetim ve “Kırılgan Bir Vaad” Olarak Ütopya

“Ütopyaya hakkını teslim etmek, mevcut adaletsizliğe bütünlükle son vermeye yönelik bu delice ve koşulsuz arzuya teslim olmak, yatıştırılamaz adalet susuzluğuna ve onun gereğine şimdi teslim olmaktır.”
F. Proust

---

Tansel Korkmaz; Doç Dr
1986 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu; yüksek lisans ve doktora derecelerini de aynı kurumdan aldı. ODTÜ’de 1987-92’de araştırma görevlisi, 1993-2001’de öğretim görevlisi olarak çalıştı. 

2005 yılında eğitime başlayan, program direktörlüğünü İhsan Bilgin’in yaptığı Bilgi Mimarlık yüksek lisans programının kurucu ekibinde yer aldı ve 2009 yılında kurulan Mimarlık Fakültesinde Dekan Vk olarak müfredatın hazırlanması ve fakülte kadrosunun oluşturulması sorumluluğunu üstlendi. 

Modern mimarlık ve sonrası tarihi/kuramı/eleştirisi üzerine dersler veriyor ve kent mirasının korunması ve kentsel rehabilitasyon üzerine stüdyo yürütücülüğü yapıyor. Bu konularda çok sayıda makaleleri yayınlandı.

---

Cumartesi Aurası nedir?*
Cumartesi Aurası, Aura İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi’nin Sertifika Programı dahilinde düzenlenen disiplinler arası nitelikteki konferans dizisidir. Mimarlık, şehircilik, sanat, teknoloji, felsefe dallarında tartışma, buluşma ve farkındalık ortamı oluşturmayı hedefler.

*Katılım ücretsizdir. Kontenjan sınırlı olduğundan, etkinlik bilgilerinde yer alan bilet linki üzerinden ücretsiz kayıt yaptırılması gereklidir.