Filmlerle Felsefe / İstismar

Filmlerle Felsefe
"Sinema, günümüzün şiiri." diyor şair... Aşkın, tutkunun, nefretin, özlemin, mazinin, geleceğin... kısacası hayatın anlatısı, sinemada dile gelmekte.... 

Kendisini, “Gözleri Tamamen Kapalı” filmi için Londra’da olan Kubrick olarak tanıtan Alan Conway’in (John Malkovich) “Bir dahaki filmimde senin kostümlerini kullanacağım; müziklerin yer alacak; seni oynatacağım....” diyerek bulunduğu “konum”u kullanır ve lüks bir hayat sürer. Brain W. Cook’un yönettiği 2005 yapımlı filmin senaryosu, Kubrick’in asistanı Anthony Frewin tarafından yazılır ve gerçek bir olaya dayanır.

Filmlerle Felsefe Atölyesinde bu “öykü”den yola çıkılarak, “etik sorun”, “istismar”, “taciz”, “rıza”, “kariyer”, “suistimal” vb. kavramlar ve sınırları, Sokratik Yöntem ile tartışma konusu yapılacaktır. Tartışmalar, Andy Warhol’un “Herkes bir gün on beş dakikalığına meşhur olacak." Adorno’nun “Kültür Endüstrisi”; Chomsky’nin “rıza imalatı" ve günümüzün “meşhuriyet çağı” ya da “MESH (medya, eğlence, show) endüstrisi” açısından yapılarak söz konusu “olgu” irdelenecektir. 

Film
Kubrik Renkleri (Colors Me Kubrik), Brian W. Cook, 86’, 2005