Kasım 12 2018

DETAYLAR

Tarih & Saat 12 Kasım 19:00
Maliyet 100
Kategorisi Felsefe, Sinema,
Etiketi Sinema, Felsefe,
İnternet Sitesi İnternet Sitesini Ziyaret Et

YER

Komşu Kapısı Maçka Dayanışma Derneği

Ömer Rüştü Paşa Sokak 19-D Teşvikiye Şişli İstanbul İstanbul
+ Google Haritalar

Telefon

0212 2590106

İnternet Sitesini Ziyaret Et

ORGANİZATÖR

OPUS NOESİS EĞİTİM ve DANIŞMANLIK
Telefon +90 212 972 22 72 & +90 542 380 20 30
İnternet Sitesi İnternet Sitesini Ziyaret Et

Filmlerle Felsefe / İstismar


Filmlerle Felsefe
"Sinema, günümüzün şiiri." diyor şair... Aşkın, tutkunun, nefretin, özlemin, mazinin, geleceğin... kısacası hayatın anlatısı, sinemada dile gelmekte.... 

Kendisini, “Gözleri Tamamen Kapalı” filmi için Londra’da olan Kubrick olarak tanıtan Alan Conway’in (John Malkovich) “Bir dahaki filmimde senin kostümlerini kullanacağım; müziklerin yer alacak; seni oynatacağım....” diyerek bulunduğu “konum”u kullanır ve lüks bir hayat sürer. Brain W. Cook’un yönettiği 2005 yapımlı filmin senaryosu, Kubrick’in asistanı Anthony Frewin tarafından yazılır ve gerçek bir olaya dayanır.

Filmlerle Felsefe Atölyesinde bu “öykü”den yola çıkılarak, “etik sorun”, “istismar”, “taciz”, “rıza”, “kariyer”, “suistimal” vb. kavramlar ve sınırları, Sokratik Yöntem ile tartışma konusu yapılacaktır. Tartışmalar, Andy Warhol’un “Herkes bir gün on beş dakikalığına meşhur olacak." Adorno’nun “Kültür Endüstrisi”; Chomsky’nin “rıza imalatı" ve günümüzün “meşhuriyet çağı” ya da “MESH (medya, eğlence, show) endüstrisi” açısından yapılarak söz konusu “olgu” irdelenecektir. 

Film
Kubrik Renkleri (Colors Me Kubrik), Brian W. Cook, 86’, 2005


İLGİLİ KONFERANSLAR

SON GÖNDERİLER

YAKLAŞAN ETKİNLİKLER