Ekim 24 2018

DETAYLAR

Tarih & Saat 24 Ekim 19:00
Maliyet Ücretsiz
Kategorisi Kişisel Gelişim, Sanat,
Etiketi afiş,
İnternet Sitesi İnternet Sitesini Ziyaret Et

YER

SALT Beyoğlu

Asmalı Mescit Mahallesi, İstiklal Cd. No:136, Beyoğlu/İstanbul İstanbul
+ Google Haritalar

Telefon

(0212) 377 42 00

İnternet Sitesini Ziyaret Et

ORGANİZATÖR

SALT Online
Telefon (0212) 334 22 00
İnternet Sitesi İnternet Sitesini Ziyaret Et

Konuşma: "AKM Gösteri Afişleri Koleksiyonunun İncelenmesi"


SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Konuşma: Ömer Durmaz

"Afişin Arşivi ve Bir Mikro Örnek:
AKM Gösteri Afişleri Koleksiyonunun İncelenmesi"

İletişim tasarımcısı Ömer Durmaz, SALT’ın 2012’de gerçekleştirdiği "Modernin İcrası: ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ, 1946-1977" sergisi bağlamında Hayati Tabanlıoğlu Arşivi bünyesine katılan bir afiş seçkisine odaklanacak. Konuşmada, Türkiye’de afiş koleksiyonculuğunun tarihsel gelişiminin yanı sıra, bu arşiv belgelerinin kültür tarihi açısından önemi değerlendirilecek. Durmaz, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 68 etkinliğinin afişleri üzerinden afiş biriktirme, muhafaza etme ve koleksiyonları sergileme konularını tartışmaya açacak. Ayrıca, grafik tasarım ürünlerinin arşivlerde nasıl konumlandığına değinecek. Herkesin katılımına açık olan bu programın dili Türkçe’dir.

Ömer Durmaz, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde öğretim görevlisi; görsel iletişim kültürü, grafik tasarım tarihi, tasarım yönetimi ve arşivi alanlarında çalışıyor.

Gelecek Program Kalebodur tarafından desteklenen SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin çok katmanlı araştırma potansiyellerini örneklendirmek üzere düzenlenen program dizisi, DATUMM projesi yürütücüleri Deniz Hasırcı ve Zeynep Tuna Ultav’ın konuşmasıyla devam edecek. 12 Aralık’taki programda, Altuğ-Behruz Çinici Arşivi’nde yer alan ve mimarların Clemens Holzmeister ile yazışmalarından oluşan belge grubu incelenecek.

İLGİLİ KONFERANSLAR

SON GÖNDERİLER

YAKLAŞAN ETKİNLİKLER